- Domains
- Domain search
- Your account
- Our services
- Partnership
- About
Złośliwe oprogramowanie (ang. malware) to termin dotyczący wszelkich aplikacji, skryptów uruchamianych bez zgody użytkownika i mających szkodliwe bądź przestępcze działanie wobec użytkownika komputera. Umieszczane jest na serwerze poprzez luki w oprogramowaniu strony internetowej. Luki bezpieczeństwa mogą wynikać między innymi z nieodpowiedniego zabezpieczenia strony internetowej przez jej twórcę, stosowania nieaktualnej wersji tego oprogramowania czy stosowania haseł zbyt prostych do odgadnięcia.
Hakerzy wykorzystują złośliwe oprogramowanie to dystrybucji wirusów, przejmowania kontroli nad komputerami lub (coraz częściej) do przechwytywania wrażliwych danych, takich jak numery kart kredytowych lub dane osobowe.
Złośliwe oprogramowanie jest rzadko widoczne na pierwszy rzut oka, gdyż jest ukryte w kodzie Twojej strony. Może ono modyfikować treści na stronie, tworzyć przekierowania na złośliwe strony bądź rozsyłać spam. Sprawdzenie tego, czy strona jest bezpieczna, warto powierzyć specjalistom.
W związku z potencjalnymi szkodami, jakie może wyrządzić Twoja strona, gdy jest zainfekowana, serwisy takie jak Google, Yahoo czy Bing prowadzą tak zwane czarne listy. Przy wchodzeniu na Twoją stronę z tych wyszukiwarek pojawia się ostrzeżenie bądź też dostęp jest całkowicie zablokowany. Podobne mechanizmy są wbudowane w przeglądarki internetowe czy programy antywirusowe. Powoduje to gwałtowny spadek odwiedzin na Twojej stronie, jak też zniechęca użytkowników do powrotu w przyszłości.
Hackerzy nieustannie poszukują nowych sposobów na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do stron internetowych. Dlatego też niezmiernie ważne jest używanie zawsze najnowszej wersji oprogramowania (np. jeśli korzystasz z Wordpress czy Joomla), używanie haseł trudnych do odgadnięcia oraz korzystanie z nich wyłącznie na odpowiednio zabezpieczonych komputerach. Hasła mogą wycieknąć chociażby poprzez korzystanie z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi oraz logowanie się na stronie niezabezpieczonej certyfikatem SSL.
Zagrożenie dotyczy więc zarówno stron internetowych korzystających z gotowego oprogramowania open source (jak na przykład Wordpress czy Joomla) jak też aplikacji przygotowywanych na indywidualne zlecenie.
Masz problem z infekcjami na stronie internetowej opartej o Wordpress, Joomla lub Drupal? Zobacz naszą usługę Usuwanie wirusów i zabezpieczanie oprogramowania Wordpress, Joomla, Drupal.
Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. / Update your browser to view this website correctly. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz