Domeny z całego świata w jednym miejscu
ENGLISH
Menu:
1096 Dostępnych rozszerzeń
domen z całego świata
Banner mobileBanner pc

Skanowanie stron internetowych - często zadawane pytania

Czym jest złośliwe oprogramowanie?

Złośliwe oprogramowanie (ang. malware) to termin dotyczący wszelkich aplikacji, skryptów uruchamianych bez zgody użytkownika i mających szkodliwe bądź przestępcze działanie wobec użytkownika komputera. Umieszczane jest na serwerze poprzez luki w oprogramowaniu strony internetowej. Luki bezpieczeństwa mogą wynikać między innymi z nieodpowiedniego zabezpieczenia strony internetowej przez jej twórcę, stosowania nieaktualnej wersji tego oprogramowania czy stosowania haseł zbyt prostych do odgadnięcia.

Hakerzy wykorzystują złośliwe oprogramowanie to dystrybucji wirusów, przejmowania kontroli nad komputerami lub (coraz częściej) do przechwytywania wrażliwych danych, takich jak numery kart kredytowych lub dane osobowe.

Jak mogę się upewnić, że moja strona jest wolna od złośliwego oprogramowania?

Złośliwe oprogramowanie jest rzadko widoczne na pierwszy rzut oka, gdyż jest ukryte w kodzie Twojej strony. Może ono modyfikować treści na stronie, tworzyć przekierowania na złośliwe strony bądź rozsyłać spam. Sprawdzenie tego, czy strona jest bezpieczna, warto powierzyć specjalistom.

Co to znaczy, że strona jest umieszczona na czarnej liście?

W związku z potencjalnymi szkodami, jakie może wyrządzić Twoja strona, gdy jest zainfekowana, serwisy takie jak Google, Yahoo czy Bing prowadzą tak zwane czarne listy. Przy wchodzeniu na Twoją stronę z tych wyszukiwarek pojawia się ostrzeżenie bądź też dostęp jest całkowicie zablokowany. Podobne mechanizmy są wbudowane w przeglądarki internetowe czy programy antywirusowe. Powoduje to gwałtowny spadek odwiedzin na Twojej stronie, jak też zniechęca użytkowników do powrotu w przyszłości.

Jak ktoś mógł zmodyfikować kod mojej strony?

Hackerzy nieustannie poszukują nowych sposobów na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do stron internetowych. Dlatego też niezmiernie ważne jest używanie zawsze najnowszej wersji oprogramowania (np. jeśli korzystasz z Wordpress czy Joomla), używanie haseł trudnych do odgadnięcia oraz korzystanie z nich wyłącznie na odpowiednio zabezpieczonych komputerach. Hasła mogą wycieknąć chociażby poprzez korzystanie z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi oraz logowanie się na stronie niezabezpieczonej certyfikatem SSL.

Zagrożenie dotyczy więc zarówno stron internetowych korzystających z gotowego oprogramowania open source (jak na przykład Wordpress czy Joomla) jak też aplikacji przygotowywanych na indywidualne zlecenie.

Jak usunąć wirusy ze strony internetowej?

Masz problem z infekcjami na stronie internetowej opartej o Wordpress, Joomla lub Drupal? Zobacz naszą usługę Usuwanie wirusów i zabezpieczanie oprogramowania Wordpress, Joomla, Drupal.

Twoja przeglądarka jest przestarzała! / Your browser is out of date!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. / Update your browser to view this website correctly. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×