Domeny .com.ro mogą być rejestrowane przez dowolne osoby fizyczne i firmy z dowolnego kraju. Nie ma restrykcji odnośnie nazw domen. Procedura rejestracji domeny trwa do 5 dni roboczych.
Gospodarka Rumunii
Filarami rumuńskiej gospodarki jest przede wszystkim przemysł, handel hurtowy i detaliczny, transport, usługi gastronomiczne czy administracja publiczna.
Eksport rumuński w 77% opiera się na handlu z krajami Unii Europejskiej- handel przeprowadza się głównie z Niemcami, Włochami i Francuzami.
Ważną gałęzią rumuńskiej gospodarki jest turystyka - generuje ona 5% PKB. W pierwszej połowie 2014 roku odnotowano wizytę ponad 3,5 milionów ludzi, a inwestycje w ten sektor wyniosły 400 milionów euro.
Jedną z bardziej znanych atrakcji Rumunii jest Zamek w Branie, reklamowany jako dom Draculi, postaci wykreowanej przez Brama Stokera. Dracula jest wzorowany na niesławnym Władzie Palowniku, znanym ze swego okrucieństwa rumuńskiego władcy. Najprawdopodobniej Palownik nigdy nie mieszkał w Zamku w Branie. Jego prawdziwą siedzibą jest za to Zamek Poenari, którego ruiny są teraz atrakcją turystyczną.
Delta Dunaju o powierzchni 5 tysięcy kilometrów kwadratowych jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedyny tego typu obiekt w Rumunii. Delta tej rzeki została uznana za rezerwat biosfery.
Inwestowanie w Rumunii
Rumunia zachęca do inwestycji między innymi bardzo dobrymi warunkami prowadzenia przedsiębiorstwa. Zagraniczni inwestorzy dostają możliwość kupna ziemi, przysługują im także dodatkowe ulgi podatkowe, a także niskie podatki. Rumunia mocno stawia też na rozwój małych firm, oferując im niskie opodatkowanie i zwolnienia podatkowe dla programistów.
Rumunia jest otwarta na polskie towary, które cieszą się dobrą renomą. Cenieni są również polscy przedsiębiorcy, a kraj jest przyjazny Polakom. Według Anity Imbre, Dyrektor Zarządzającej Polsko-Rumuńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, polskie firmy mają kilka gałęzi gospodarki rumuńskiej, które można rozpatrzeć wchodząc na rynek. Należą do nich konstrukcje i materiały budowlane, podzespoły do maszyn i żywność. Warto też zwrócić uwagę na plany Rumunii co do rozwoju sieci autostrad i sieci kolejowej czy modernizację szpitali.
Warto również wspomnieć, że Rumunia może być idealnym punktem do otworzenia się na kraje bałkańskie, w tym Turcję, a rynek ciągle się rozwija i stwarza masę możliwości.
Stosunki polsko-rumuńskie
Od momentu przystąpienia Rumuni do Unii Europejskiej w 2007 roku, handel między Polską a Rumunią kwitnie. W 2018 roku polski eksport do Rumunii wyniósł 4,5 miliarda euro.Uplasowało to Rumunię na 14 miejscu odbiorców polskich produktów. Import też osiągnął imponującą liczbę, bo aż 8,7 miliarda złotych. Eksportujemy przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne i części do nich, pojazdy, samoloty, statki i ogólnie pojęte środki transportu, tworzywa sztuczne i artykuły z nich. Import skupia się głównie na środkach transportu, drutach, kablach i tworzywach sztucznych. Rośnie też zapotrzebowanie na rumuńskie wino.
Wejście Rumunii do Unii mocno ułatwiło zakładanie w tym kraju biznesu. Rynek rumuński odznacza się dużym potencjałem wzrostu, otwartością na inwestycję, rośnie także zainteresowanie polskimi produktami. Tu warto podkreślić, że odnotowano ponad 1165 zarejestrowanych firm z polskim kapitałem, a Polska jest na 17 miejscu wśród inwestorów w Rumunii.