Brak ograniczeń co do rejestracji, jest natychmiastowa.
Domena .ch
Krajowe rozszerzenie ccTLD dla Konfederacji Szwajcarskiej, w użyciu od 1987 roku, administrowane przez SWITCH Information Technology Services.
Gospodarka Szwajcarii
Szwajcaria to jeden z najbogatszych krajów na świecie, a jej gospodarka ma najwyższy wskaźnik wolności wśród krajów europejskich. Kraj ten uchodzi za finansowe centrum Europy i świata - taką pozycję zagwarantowała Szwajcarii długotrwała neutralność i zasada nienaruszalności tajemnicy bankowej.
Dawniej gospodarka opierała się głównie na wysoko rozwiniętym rolnictwie i przemyśle - teraz tę rolę przejęły banki, firmy ubezpieczeniowe oraz turystyka. W Szwajcarii działa ponad 630 banków, w tym 5 największych na świecie: Schweizerischer Bankverein, Schweizerische Bankgesellschaft, Crédit Suisse, Schweizerische Volksbank i Bank Leu. Ważną rolę odgrywa także eksport luksusowych zegarków- Szwajcaria jest światowym liderem w produkcji zegarków. Jedne z najbardziej znanych szwajcarskich marek to Adriatica, Atlantic, Certina, Tissot i Swatch.
Poza zegarkami Szwajcaria eksportuje również złoto, leki, szczepionki i biżuterię. Główne kraje eksportowe to Włochy, Indie, Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone, Chiny i Hong Kong. Importowe produkty do Szwajcarii przedstawiają się podobnie - importowane jest złoto w stanie surowym lub jako półprodukt, leki, części do biżuterii, samochody i leki. Import odbywa się głównie z Irlandii, Chin, Francji, Stanów Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
Również przemysł spożywczy jest rozbudowany, znany z produkcji czekolady ( Nestle i Suchard) czy serów.
Współpraca Polski i Szwajcarii
Zarówno przed jak i po II wojnie światowej na terenach Szwajcarii przebywało wielu znanych polskich obywateli, np. Tadeusz Kościuszko, Gabriel Narutowicz, Ignacy Jan Paderewski i Ignacy Mościcki. W 1919 roku otworzono Ambasadę Polski w Bernie, a 2 lata później Ambasada Szwajcarii w Warszawie. W 2019 roku Polska i Szwajcaria obchodziły 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.
W polskim eksporcie do Szwajcarii największy udział mają wyroby przemysłowe, aparaty i elektronika, pojazdy, meble i wyposażenie mieszkań, metale i wyroby metalowe, tekstylia ubiory i obuwie. Natomiast w polskim imporcie ze Szwajcarii dominują farmaceutyki i wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale, instrumenty precyzyjne, zegarki.
W 1868 roku z inicjatywy Władysława hr. Broela-Platera powstało Muzeum Polskie w Rapperswilu - najstarsza polska instytucja na terenie Szwajcarii. Dwa lata później otworzono Muzeum Narodowe Polski, w którym zaczęto gromadzić pamiątki narodowe. Jest to też miejsce w którym złożono urnę z sercem Tadeusza Kościuszki. Obecnie muzeum pełni nieoficjalną rolę polskiego instytutu kultury.
Co jeśli Twoja domena .ch jest zajęta?
Być może zainteresuje cię domena.at, narodowa domena Austrii. Przedłużysz ją i zarejestrujesz za 59,00 zł netto za rok.