Domeny .com.pt są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od kraju zamieszkania lub siedziby. Jest to alternatywa dla domeny .pt.
UWAGA — Po zarejestrowaniu domeny rejestr może przesłać wiadomość (z adresu request@pt.pt) bezpośrednio do abonenta domeny z żądaniem weryfikacji danych. Abonent ma na odpowiedź tylko 2 dni robocze.
W przypadku firm rejestr prosi o dokument potwierdzający: nazwę firmy, TIN (czyli numer NIP), adres i e-mail - wyciąg z KRS lub CEIDG powinien wystarczyć do potwierdzenia danych.
Skasowana domena może zostać zarejestrowana ponownie po uiszczeniu kolejnej opłaty rejestracyjnej.
Gospodarka Portugalii
Ważną rolę w gospodarce odgrywa rolnictwo - zwłaszcza uprawa warzyw i owoców. Uprawa winorośli jest szczególnie ważna - uprawia się ją niemal 2 tysiące lat. Największe winnice znajdują się nad rzeką Duero. To właśnie stąd pochodzi eksportowane na cały świat wino porto. Poza winem Portugalia jest także znana z produkcji oliwek i oleju z oliwek.
Poza rolnictwem w portugalskiej gospodarce ważny jest także przemysł:
- przemysł włókienniczy,
- spożywczy,
- chemiczny.
Turystyka Portugalii
Portugalia znana jest z turystyki wypoczynkowej oraz pątniczej. Jednym z najpopularniejszych miast wśród turystów jest Lizbona, stolica Portugalii. Warto przejechać się tramwajem nr 28, który przejeżdża obok najważniejszych zabytków. Odwiedzających przyciąga także najdłuższy most w Europie, czyli most Vasco da Gama. Został oddany do użytku 29 marca 1998 roku, w 500. rocznicę odkrycia drogi morskiej z Europy do Indii przez Vasco da Gamę. Łączna długość mostu to 17,2 km, a jego budowa pochłonęła ponad 1 milion dolarów.
W Lizbonie znajduję się dzielnica Belem, skąd Vasco da Gama wyruszył do Indii - i został powitany po powrocie przez króla Manuela I. W ramach podziękowania za udaną podróż żeglarza, król położył kamień węgielny pod Klasztor Hieronimitów - tu też znajduje się grób Vasco da Gamy.
Klasztor Hieronimitów jest też odpowiedzialny za powstanie najsmaczniejszego deseru Portugalii - tartaletek Pastel de nata. Podobno przepis na te przysmaki wykonane z francuskiego ciasta i wypełnione budyniem zna tylko kilka osób.
Osoby wierzące z pewnością zechcą odwiedzić Fatimę - centrum kultu maryjnego. W 1917 roku trójce dzieci - Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji objawiła się Matka Boża. Znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Muzeum Figur Woskowych a także domy-muzea Franciszka, Hiacynty i Łucji.
Polska - Portugalia
Za początek stosunków dyplomatycznych uznaje się 13 maja 1922 roku. W Lizbonie funkcjonuje konsulat honorowy, a w Porto, na Maderze, Wyspach Azorskich, Angoli i Mozambiku także konsulaty i wice konsulaty honorowe.
Współpraca ekonomiczna
Wg danych Agencji ds. Inwestycji i Handlu Zagranicznego Portugalii (AICEP) od stycznia do czerwca 2019 roku, eksport portugalskich towarów do Polski wyniósł 419,39 mln EUR a import polskich towarów wyniósł 521,4 mln EUR.
W 2018 r. eksport polskich towarów do Portugalii wyniósł 883,9 miliona euro a import portugalskich towarów do Polski wyniósł 761,3 miliona euro. Saldo wymiany towarowej było dodatnie dla Polski i wyniosło 122,5 miliona euro. Łączna wartość portugalskich inwestycji zagranicznych w naszym kraju wynosiła 1,631 miliarda euro. Działa u nas ponad 100 portugalskich firm - dając ponad 70 tysięcy miejsc pracy.
Portugalskie firmy inwestujące w Polsce to między innymi:
- Jeronimo Martins,
- Eurocash,
- Mota-Engil,
- Martifer,
- Banco Comercial Português (BCP).
Polskie firmy inwestujące w Portugalii to :
- Asseco Poland,
- Inglot,
- X-Trade Brokers.
Wicemarszałek sejmu, Adam Bielan, podkreśla, że “od kilkunastu lat systematycznie odnotowujemy wzrost wymiany handlowej między naszymi krajami”. Natomiast Joao Bras Jorge, prezes Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej, mówi, że “Portugalia mogłaby być swoistego rodzaju hubem dla polskich firm, które chcą wejść na rynki w Ameryce Południowej czy Afryce”.
Współpraca kulturalna
Podpisana 30 września 1975 r Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Portugalskiej stanowi podstawę współpracy współpracy kulturalno-naukowej.
W programie ujęte są m.in:
- inicjatywy mające zacieśnić współpracę we wszystkich obszarach kultury,
- ułatwienie rozwoju kontaktów między twórcami i artystami,
- wspieranie organizacji wydarzeń kulturalnych w odpowiednich instytucjach kultury,
- promocje współpracy między instytucjami kultury i stowarzyszeniami artystów.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 roku przystąpiła do portugalskiego klastra EUNIC zrzeszającego instytuty kultury i ambasady państw UE.