Gospodarka
Użytki rolne to zaledwie 3% powierzchni Norwegii - warunki nie są sprzyjające. Pomimo tak małego procenta dotacje do gospodarstw rolnych są tak wysokie, że należą do najwyższych w świecie.
Wielką wagę w gospodarce odgrywa rybołówstwo. Norwegia zajmuje 1 miejsce w Europie i 2 na świecie pod względem ilości łowionych ryb. Norwegia eksportuje ogromne ilości łososia atlantyckiego, z czego duża część trafia do Azji. W 2019 roku eksportowano ponad milion ton ryb.
Energię elektryczną Norwegia pozyskuje z energii rzek - co ciekawe, Norwegowie prawie nigdy nie gaszą światła w domach i mają dość luźne podejście do spraw energetycznych.
Główne kierunki importu to Holandia, WIelka Brytania, Dania, Stany Zjednoczone, Chiny, Niemcy i Szwecja. Najczęściej importowane towary to samochody, oleje ropy naftowej, aparaty telefoniczne, kamienie niklowe, maszyny do automatycznego przetwarzania danych.
Główne kierunki eksportu to Stany Zjednoczone, Francja, Szwecja, Holandia, Niemcy i Wielka Brytania. Najczęściej eksportowane towary to oleje ropy naftowej, gaz ziemny, ryby, nieobrobione aluminium.
Jedzenie w Norwegii
Norwegowie to nałogowi kawosze. Do kraju importuje się około 40 tysięcy ton kawy rocznie - to około 10 kg na jedną osobę. Popularnym dodatkiem do kawy są wypieki z dodatkiem cynamonu, dostępne w każdej norweskiej piekarni.
Inną popularną słodką przekąską jest Kvikk Lunsj, czekoladowy batonik, produkowany od 1937 roku. Jest nieodłącznym dodatkiem na wycieczkę w góry, narty czy każdej innej aktywności. Batonik potocznie nazywany jest „Hele Norges tursjokolade”, czyli „wycieczkową czekoladką wszystkich Norwegów”. W środku opakowania zazwyczaj znajduje się jakaś ciekawostka: opis i mapka polecanej trasy lub szlaku turystycznego albo zasady bezpieczeństwa w górach.
Inną popularnym przysmakiem jest brunost, czyli brązowy ser produkowany z serwatki mleka koziego i mleka krowiego. Norwegowie jedzą go zarówno na słodko, np z goframi i borówkami, jak i na słono. Co roku Norwegowie konsumują kilkanaście ton brązowego sera.
Alkohol powyżej 4,5 % można kupić wyłącznie w sklepach Vinmonopolet. W określonych godzinach w supermarketach można kupić piwo - od poniedziałku do piątku do 20, a w soboty do 18. Norwegowie mają nieco inne przepisy niż Polacy co do wieku, w jakim można pić alkohol. Mając 18 lat można zakupić piwo i wino, jednak każdy alkohol powyżej 22% zostanie sprzedany osobie 20 letniej. W 2020 roku sieć Vinmonopolet zaliczyła rekordowy wzrost sprzedaży, bo aż o 40% w stosunku do 2019 roku - sprzedano 115,5 miliona litrów alkoholu.
Stosunki Polski z Norwegią
Współpraca ekonomiczna
Współpracę pomiędzy Polską a Norwegią określa kilka umów gospodarczych:
- Umowa o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji;
- Unikanie podwójnego opodatkowania i zapobieganie uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu;
- Protokół dotyczący sposobu opodatkowania wynagrodzeń z tytułu pracy na pokładach statków morskich eksploatowanych w transporcie międzynarodowym.
Handel zagraniczny
Najważniejszym sektorem w wymianie handlowej pomiędzy W handlu między Polską a Norwegią jest sektor stoczniowy. Importujemy głównie:
ryby,
nieobrobione aluminium i stopy żelaza,
paliwa i produkcja przemysłu chemicznego.
Polska zaś do Norwegii eksportuje materiały dla sektora budowlanego, urządzenia i maszyny, autobusy i ciężarówki.
Współpraca naukowa
Dla studiujących Norwegów najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce jest medycyna - co roku ten kierunek gości ok.1500 studentów z tego kraju.
Polska i Norwegia aktywnie prowadzą współpracę nad Arktyką. Na Svalbardzie (norweskiej prowincji w Arktyce) polscy naukowcy prowadzą badania naukowe - głównie o tym, jak globalne ocieplenie i towarzyszące mu zmiany klimatyczne wpływają na lodowce polarne. Od 2019 roku głównym celem badań jest obserwowanie, jak lód osadzony na lodowcu Sven reaguje na wzrastającą temperaturę.