Domeny z całego świata w jednym miejscu
ENGLISH
Zacznij swój biznes na Wyspach Owczych
.fo
Banner mobileBanner pc

Domeny .fo - podstawowe informacje

 • Ile kosztuje domena Wysp Owczych .fo?

 • Cena rejestracji
  699,00 zł netto / rok
 • Cena przedłużenia
  699,00 zł netto / rok

Dodatkowe informacje o domenie .fo

Domeny Wysp Owczych .fo mogą być rejestrowane przez podmioty z dowolnego kraju. Rejestracja może nastąpić w jednej z dwóch kategorii.

I Grupa - gdy nazwa domeny jest zgodna z:

a) nazwa marki lub znaku towarowego należącego do aplikanta, zarejestrowanego w Danish Patent and Trademark Office, Registration Office of the European Union (OHIM) lub World Intellectual Property Organization (WIPO);

b) nazwa aplikanta (firmy) zgodnie z rejestrem Faroese Business Registration Office, the Faroe Islands Customes and Tax Authorities Business Registry lub the Faroeses Ship Registry zarządzanym przez the Maritime Affairs Administration;

c) imię i nazwisko aplikanta (osoby fizycznej) zgodnie z National Resident Register w taki sposób że imię bądź nazwisko jest skrócone. Aplikant może zarejestrować również własną datę urodzenia używając numerów, liter, bądź ich kombinacji.

II Grupa - wszystkie pozostałe rejestracje

W tym przypadku nazwa domeny jest publikowana w lokalnej gazecie Wysp Owczych. Domena jest rejestrowana, jeśli w ciągu 35 dni od daty publikacji nie zostaną zgłoszone zastrzeżenia przez podmioty trzecie.

Domena .fo - informacja o rejestrze

.fo - domena narodowa: Wyspy Owcze

Dostępna końcówka domeny: .fo
Organizacja: FO Council
Adres internetowy: https://økisnavn.fo/
Publiczny serwer WHOIS: brak

Wyspy Owcze

Wyspy Owcze od 1036 roku należały do Norwegii, zostały jednak razem z nią wcielone do Danii w 1380 roku. W 1814 roku Norwegia odłączyła się od Danii, Wyspy jednak zostały. Dania nałożyła na archipelag monopol handlowy, który zahamował rozwój gospodarczy. W pierwszej połowie XIX wieku Wyspom Owczym przyznano ograniczoną autonomię. W tym samym czasie język farerski został wprowadzony jako drugi język urzędowy, obok duńskiego.

Wyspy Owcze mają dwóch deputowanych w parlamencie duńskim oraz Radzie Nordyckiej. Rząd duński zajmuje się polityką zagraniczną, obronną i konstytucyjną Wysp. Nie znaczy to jednak, że zdanie Wysp nie jest brane pod uwagę. Dowodem jest odrzucenie w referendum członkostwa w Unii Europejskiej.

Gospodarka

Wyspy Owcze jeszcze w latach 50. XX wieku w większość wsi nie miała dostępu do prądu, brakowało dróg a system komunikacji był mało rozwinięty.

Ważnym sektorem gospodarki jest rybołówstwo. Hoduje się łososie i pstrągi. Łącznie na tę branżę przypada 96% eksportu.

Innymi ważne sektory gospodarki to:

 • żegluga,
 • usługi portowe,
 • obsługa floty rybackiej
 • i przemysł stoczniowy.

Owce

Niektóre z zasad hodowli owiec określa List Owczy, czyli prawo ustanowione jeszcze w XIII wieku. Populacja owiec jest utrzymywana na stałym poziomie 75 000–78 000 sztuk. Jednak liczba ta jest zbyt mała, aby wyżywić mieszkańców a z drugiej strony jej zwiększenie może pogorszyć kondycję tutejszego ekosystemu. Aby rozwiązać ten problem, sprowadza się baraninę z Islandii i Nowej Zelandii.

Owiec jest niemal dwa razy więcej niż ludzi i odgrywają ważną rolę w promocji Wysp Owczych. Część z nich ma na sobie zamontowany sprzęt, dzięki któremu powstają 360 stopniowe zdjęcia. Można je obejrzeć w Google Maps.

Farerowie mają niemal 240 określeń związanych z hodowlą owiec i każda z nich ma własne określenie swojego charakteru. Nieśmiałe owce to neisti, za to te nieco odważniejsze to flogstyggur. Niðurfallin to owca, która odmawia współpracy przy próbie zaprowadzenia ponownie na pastwisko, zaś útrendur to owca odwiedzająca pastwisko należące do innego stada.

Jeśli chcemy dowiedzieć się o owcach na Wyspach, istnieje strona, gdzie znajdziemy interesujące nas informacje:

 • ile owiec znajduje się na danym polu,
 • jak duże jest pole,
 • jak znakowane są owcze uszy
 • oraz nazwiska i numery telefonów do właścicieli.

Owce mają pierwszeństwo na drodze. Wyspy Owcze posiadają własną jednostkę policji, która zajmuje się tylko wypadkami z udziałem owiec. Istnieje nawet ubezpieczenie obejmujące wypadki z udziałem owiec.

Połów wielorybów

Na Wyspach Owczych do tej pory odbywa się tradycyjny połów wielorybów, grindadráp. Pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z 1584 roku, jednak obecnie budzi wiele kontrowersji. Tak o połowie wielorybów mówi Hans Jakob Hermansen, polityk i ekspert w dziedzinie tradycyjnego połowu.

“Jest to tradycja, która istnieje odkąd zamieszkali tu ludzie. Robimy to dla jedzenia, dzielimy mięso w tradycyjny sposób między wszystkich, którzy uczestniczyli w połowie.Połów musi być legalny i odbywać się w ramach farerskiego prawa. Jedyny powód, który bierzemy pod uwagę, czy kontynuować tę tradycję, to zanieczyszczenie oceanu. Wiele osób się spiera na ten temat. Jedni mówią, że nie powinniśmy jeść tego mięsa, inni twierdzą, że jest zdrowe. Dziś uważamy, że metoda zabijania jest humanitarna i szybka. Zabiliśmy podczas ostatniego grindadrápa 145 wielorybów w 10-12 min., w Torshavn 38 wielorybów w 4 min. Każdy wieloryb jest zabijany w przeciągu kilku sekund.”

Jest to jedno z najbardziej deszczowych miejsc na świecie, a pada tu 280 dni w roku! Nie zrażajcie się jednak, często są to krótkie opady i nie dotyczą całego archipelagu. Pogoda zmienia się tutaj jak w kalejdoskopie, a popularne jest powiedzenie na Wyspach Owczych, że “Jeśli pogoda Ci nie odpowiada, poczekaj tylko następne 5 minut”.

Narzędzie do generowania raportu dostępności wybranych domen Wszystkie domeny

Zaufali nam

Andrzej Fałek Active Lab

Z punktu widzenia klienta bardzo istotne jest wsparcie: zarówno merytoryczne jak i techniczne. W Domeny.tv support funkcjonuje bardzo dobrze. Uzyskałem kompetentną pomoc podczas przeniesienia usług z firmy, która nagle przestała istnieć. Wszystko przebiegło sprawnie i bez żadnych problemów. Inna ważna sprawa to przejrzysty panel zarządzania własnymi usługami w Domeny.tv. Polecam ten serwis wszystkim niezdecydowanym.

Dlaczego warto zarejestrować domenę w Domeny.tv

Największy w Polsce wybór domen z całego świata – w jednym miejscu

Wygodne metody płatności: przelew, PayU, karta płatnicza

Wystawiamy faktury pro forma i VAT

uproszczony proces zamawiania i natychmiastowy dostęp do domeny

Przypominamy o przedłużeniu domeny , aby nikt nie przejął Twojej domeny

Przedłużenie wszystkich domen nawet na rok z góry - na jednej fakturze

Stabilny rejestrator z długą historią na rynku. Brak ukrytych kosztów!

Liczne usługi dodatkowe: ID protect, serwer przekierowań, parking domen

Szukasz innej domeny?

To proste, sprawdź ją w wyszukiwarce domen, bądź zobacz listę wszystkich domen zagranicznych, jakie możesz zarejestrować.

Twoja przeglądarka jest przestarzała! / Your browser is out of date!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. / Update your browser to view this website correctly. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×