Domeny z całego świata w jednym miejscu
ENGLISH

Menu:

967 Dostępnych rozszerzeń
domen z całego świata

Domeny dla początkujących

Co dokładnie oznacza pojęcie domena?

Domeny są to przyjazne, łatwe do zapamiętana nazwy przypisywane komputerom (serwisom internetowym) włączonym do globalnej sieci. Są przypisane adresom IP, które jednoznacznie identyfikują dany komputer w Internecie. Domeny są używane na ogół jako wygodna metoda znajdowania informacji w Internecie i możliwość dotarcia do innych osób. Domena składa się z części właściwej oraz końcówki, np. taniedomeny.net. Razem z najpopularniejszym przedrostkiem www tworzą prosty adres internetowy, np. www.taniedomeny.net.

Dlaczego domeny należy rejestrować?

Każda domena jest co najmniej dwuczłonowa. Składa się z nazwy właściwej, wybieranej przez rejestrującego oraz z końcówki. Rejestrując domenę, jest ona dopisywana do hierarchicznego katalogu domen (DNS), w którym zapisana jest informacja o tym do kogo ona należy oraz do jakiego komputera jest przypisana. Ta informacja jest utrzymywana tak długo, na jak długi okres wykupiona jest domena (okres ten można przedłużać). Nie ma możliwości stworzenia domeny bez jej rejestracji w tej bazie.

Jaka końcówka domeny jest najlepsza?

Najlepsza jest taka końcówka, która najwierniej oddaje tematykę serwisu który używa danej domeny. Domeny .com są najpopularniejsze, na ogół przeznaczone do działalności komercyjnej. Domeny .net są używane przez serwisy informacyjne a także w zastępstwie domen .com, gdy te są już zarejestrowane. Domeny ORG są polecane dla wszelkiego rodzaju organizacji niekomercyjnych. Domeny .biz oraz .info są stosunkowo nowymi domenami, służą odpowiednio dla działalności komercyjnej i informacyjnej. Z kolei domeny polskie (z końcówką .pl) są najlepsze do każdej działalności prowadzonej na terenie Polski i cieszą się największą popularnością. Aby ułatwić Twoim klientom odnalezienie Twojej strony, najlepiej zarejestrować wybraną nazwę w kilku najpopularniejszych końcówkach (np. pl, com.pl, com, eu).

Dlaczego do rejestracji wymagane są dane osobowe?

Przy rejestracji domeny wymagamy podania pełnych i prawidłowych danych osobowych. Zbierane dane służą do jednoznacznej identyfikacji abonenta domeny. Dane są przekazywane do właściwego rejestru. Dane mogą być częściowo dostępne publicznie w bazie WHOIS, zgodnie z przepisami ochrony danych osobowych. Głównym celem jest zabezpieczenie Twoich praw jako właściciela domeny, gdyż w każdej chwili jesteś w stanie udowodnić prawa własności do swojej domeny. W bazie WHOIS klienci mogą te dane modyfikować, jak również w niektórych przypadkach je ukryć.

Nie posiadam jeszcze strony WWW. Czy mogę zarejestrować domenę?

Oczywiście że tak. Pamiętaj, że codziennie na świecie rejestrowane są tysiące domen. Domena która dzisiaj jest wolna, już jutro może być zarejestrowana przez kogoś innego. Po wykupieniu domenę możesz zaparkować bezpłatnie na naszych serwerach. Do czasu, gdy będziesz już mieć gotową stronę WWW, domena będzie na Ciebie czekać . Dodatkowo, za darmo otrzymasz serwer przekierowań, w którym bardzo łatwo możesz domenę skierować na dowolny adres WWW.

Co to są serwery DNS?

Serwery DNS (Domain Name Servers), najprościej rzecz ujmując, przekierowują Twoją przeglądarkę internetową z wpisanej domeny pod konkretne miejsce w Internecie (adres IP). Każda domena musi być przypisana do dwóch takich serwerów. Jeżeli nie chcesz lub nie masz możliwości samemu tego skonfigurować, zostaw to nam. Utrzymamy adresy DNS za Ciebie bezpłatnie.

Czy ja będę jedynym właścicielem zamawianej domeny?

Dane podane w formularzu zamówienia zostaną wpisane jako dane abonenta dla danej domeny. Będziesz posiadać pełne prawa do dysponowania domeną.

Zapoznaj się też koniecznie z naszymi poradnikami.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlić tę stronę. Zaktualizuj przeglądarkę już teraz

×