Domeny .com.hr (Chorwacja) są dostępne obecnie dla osób fizycznych oraz podmiotów prawnych z dowolnego kraju.
Gospodarka Chorwacji
Gospodarka opiera się głównie na usługach oraz na przemyśle lekkim. Dobrze rozwinięte jest rolnictwo. Ponad 50% terytorium Chorwacji to grunty orne, łąki i pastwiska. Uprawia się przede wszystkim pszenicę, kukurydzę, buraki cukrowe, słonecznik, len, konopie, tytoń, a także drzewa owocowe.
Popularna jest również uprawa winorośli, a najbardziej cenione są wina dalmackie. W Dalmacji i Istrii rozwija się uprawa oliwek, figowców i drzew cytrusowych.
Główną rolę w gospodarce Chorwacji zajmuje przemysł:
- hutniczy,
- stoczniowy,
- chemiczny i petrochemiczny,
- maszynowy,
- elektrotechniczny,
- cementowy,
- włókienniczy,
- i spożywczy, głównie winiarski.
Produkcja energii elektrycznej oparta jest na wyzyskiwaniu hydroenergetycznych zasobów rzek górskich. Działa również elektrownia atomowa w Krško, wybudowana we współpracy ze Słowenią. Odkryte w 1960 roku złoża ropy naftowej i gazu ziemnego w pełni zaspokajają potrzeby kraju, dzięki czemu Chorwacja jest samowystarczalna energetycznie.
Chorwacja najczęściej importuje oleje ropy naftowej, samochody, leki i energię elektryczną. Główni partnerzy importowi to Holandia, Polska, Austria, Węgry, Słowenia, Włochy, Niemcy.
Eksportuje się przede wszystkim leki, drewno, krew ludzką preparowaną do celów terapeutycznych i transformatory elektryczne. Eksportuje się głównie do Węgier, Serbii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Niemiec i Włoch.
W okresie letnim także turystyka staje się źródłem przychodów. Głównym punktem podróży jest wybrzeże Adriatyku i nadmorskie kurorty. W Chorwacji przeważają plaże żwirowe i kamieniste, a plaż piaszczystych jest ledwo kilkanaście.
W ostatnich latach turystów przyciąga wybrzeże Dalmacji i Splicie i Dubrowniku - a to dzięki serialowi HBO, Gra o Tron. To właśnie w Dubrowniku znalazła się Stolica Siedmiu Królestw, Królewska Przystań. Popularność Gry o Tron sprawiła, że Dubrownik stał się bardzo popularny - a w mieście pojawiły się sklepy z gadżetami z serialu.
Jednak Dubrownik warto zobaczyć nie tylko ze względu na przebój HBO. Miasto znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i każdy miłośnik historii znajdzie tu coś dla siebie. Nie na darmo Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku.
Stosunki polsko-chorwackie
W 2013 roku Chorwacja wstąpiła do Unii Europejskiej, co utwierdziło przyjacielskie stosunki pomiędzy Polską i Chorwacją. Oba kraje łączy podobne postrzeganie sytuacji międzynarodowej. Prezydenci Polski i Chorwacji są pomysłodawcami Inicjatywy Trójmorza, i aktywnie uczestniczą w tzw. Procesie Berlińskim.
Współpraca Polski i Chorwacji w dziedzinie kultury i edukacji określana jest umową określającą zakres współpracy w wymienionych aspektach. W lipcu 2020 roku w Krakowie Ministrowie Kultury obydwu krajów podpisali program o polsko-chorwackiej współpracy w obszarze kultury na lata 2020-2023. Nowy program doprycozywowuje formy i obszary wspólnych działań na szczeblu resortów kultury.
Jak powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński: “Po to między innymi budujemy pomyślność narodów, by mogły one kultywować swoją kulturę, a w odpowiednich warunkach także wymieniać się różnymi treściami, ideami, żeby budować dobrą współpracę. Współpraca przekłada się na wspieranie naszych instytucji kultury po obu stronach. Stwarza lepsze możliwości dla działania menadżerów kultury, którzy umożliwiają różnego rodzaju kontakty, wspólne przedsięwzięcia.”
Polscy artyści są stałymi gośćmi w Chorwacji. Tutejsze wydawnictwa ciągle wydają nowe tłumaczenia. W ostatnim czasie po chorwacku wydano dzieła m.in. Szymborskiej, Twardocha, Sapkowskiego czy niedawnej noblistki, Olgi Tokarczuk.